Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama

Yurt Dışı Borçlanması Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Yurt dışı borçlanması nedir?

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar, yurt dışında geçirdikleri süreleri belgeleyerek, bu sürelerin karşılığında isteğe bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemelerine yurt dışı borçlanması denir.

yurt dışı borçlanması hesaplama
yurt dışı borçlanması hesaplama

Yurt dışı borçlanması hesaplama

Muhasebe Hesaplama Araçları içerisinde yer alan; Yurt dışı borçlanması hesaplama, sigortalıların veya hak sahiplerinin borçlanma talepleri için prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında belirlenen bir hesaplama yöntemi bulunmaktadır.

Bu hesaplama, kişinin kendi belirlediği günlük kazancın yüzde 45’i üzerinden yapılmaktadır. Borçlanmak istenen dönemde geçerli olan prime göre, esas günlük kazancın alt ve üst sınırları dikkate alınarak hesaplama gerçekleştirilmektedir. Bu sayede, sigortalılar veya hak sahipleri borçlanma taleplerini belirli bir oran üzerinden hesaplanan günlük kazançlarına göre değerlendirebilmektedir.

Yurt dışı borçlanması nasıl yapılır?

Yurtdışında çalışmış olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanmak isteyen kişilerin başvurularını yapmaları gereken yer, Türkiye’de ikamet ettikleri bölgeye en yakın olan “Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü veya ilgili Kurum birimi”dir. Bu kapsamda, Türkiye’de çalışmamış olanlar, kendi hesabına çalışmış olanlar ve ev kadınlığı yapmış olanlar bu başvuruyu ilgili kuruma yapmalıdır.

Öte yandan, son olarak devlet memuru statüsünde çalışmış olanlar, sosyal güvenlik sözleşmelerine göre devlet memuru statüsünde aylık alanlar ve aylık talebinde bulunmuş olanlar ise başvurularını “SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı kurumuna yapmalıdır.

Yurt dışı borçlanma tutarı hesaplama

Yurt dışı borçlanması hesaplama; Yurt dışında geçen süreleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanmak isteyen kişilerin ödemesi gereken tutar, o dönemdeki prime esas günlük kazancın belirli bir yüzdesi üzerinden hesaplanır.

Borçlanma tutarının hesaplanması için aşağıdaki adımları izlemek gerekmektedir:

  1. İlgili dönemlerdeki prime esas günlük kazancınızı belirleyin.
  2. Borçlanmak istediğiniz dönemlerin toplam süresini hesaplayın. Bu, yurtdışında geçirdiğiniz toplam çalışma veya sigortalılık süresini içerir.
  3. Borçlanma süresi boyunca her bir gün için prime esas günlük kazancın belirli bir yüzdesini ödeyeceksiniz. Bu yüzde genellikle %45 olarak belirlenir.
  4. Borçlanma tutarını hesaplamak için, prime esas günlük kazancınızın yüzde 45’ini günlük olarak çarpıp, borçlanma süresiyle çarpmanız gerekmektedir. Bu şekilde, toplam borçlanma tutarınızı bulabilirsiniz.
  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın