YKS AYT Puan Hesaplama

YKS AYT Puan Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

YKS nedir?

YKS, yükseköğretime girişte kullanılan bir sınav sistemidir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olmak üzere üç aşamadan oluşur.

AYT nedir?

AYT, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bir bölümüdür. AYT, “Alan Yeterlilik Testi” kısaltmasıdır. AYT, öğrencilerin belirli alanlardaki bilgi ve becerilerini ölçmeyi amaçlar. Sınavda sayısal, sözel ve eşit ağırlık olmak üzere üç farklı alan bulunur.

TYT nedir?

TYT, üniversite giriş sınavlarından biri olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bir bölümüdür. TYT, “Temel Yeterlilik Testi” kısaltmasıyla bilinir. Bu test, öğrencilerin genel yetenek ve genel kültür alanlarındaki bilgi ve becerilerini ölçmeyi amaçlar.

TYT, Türkçe, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Matematik olmak üzere dört ana bölümden oluşur.

YKS AYT puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan; YKS AYT puan hesaplama, her yıl değişen katsayılarla, YKS puan hesaplama süreci adayların performansını objektif bir biçimde değerlendirmek amacıyla kullanılır.

TYT Ham Puanı: (T * 2.89) + (M * 3.02) + (F * 3.06) + (S * 3.02) + 141.9

TYT Yer. Puanı: (T * 2.89) + (M * 3.02) + (F * 3.06) + (S * 3.02) + 141.9 + OBP

Ham puan, doğru cevapların ağırlıklı toplamını temsil ederken, okul not ortalamanın eklenmesiyle yerleştirme puanı oluşturulur.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın