Yıllık İzin Ücreti Hesaplama

Yıllık İzin Ücreti Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Yıllık izin ücreti nedir?

Yıllık izin ücreti, çalışanların yıllık izin sürelerinin ücret karşılığı olarak ödenmesidir. Yani bir çalışanın belirli bir dönem boyunca aldığı izin süresine karşılık olarak aldığı ücrettir.

yıllık izin ücreti hesaplama
yıllık izin ücreti hesaplama

Yıllık izin ücreti hesaplama

Yıllık izin ücreti hesaplama, bir işçinin bir yıllık çalışma süresi boyunca kullanabileceği yıllık izin sürelerine karşılık gelen ücreti hesaplamaktır. Bu hesaplama, işçinin çalıştığı gün sayısı, aldığı günlük ücret, hak ettiği yıllık izin gün sayısı ve işçinin yıllık izin kullanma durumuna göre belli olur. Hesaplama sonucu elde edilen tutar, işçinin yıllık izin kullanımı sırasında aldığı ücretli izinler için ödenecek tutarı ifade eder.

Kullanılmayan yıllık izin ücreti hesaplama

Muhasebe Hesaplama Araçları içerisinde yer alan yıllık izin ücreti hesaplama formülü genel olarak şu şekildedir;

Hak Edilen Yıllık İzin – Kullanılan Yıllık İzin = Kalan İzin

Günlük Ücret x Kalan İzin = Kalan Yıllık İzin Ücreti

Kullanılmayan yıllık izin ücreti, bir çalışanın hak kazandığı ancak kullanmadığı yıllık izin günleri karşılığında alması gereken ücrettir. Kullanılmayan yıllık izin ücreti hesaplanırken öncelikle çalışanın yıllık günlük ücreti belirlenir. Ardından, çalışanın kullanmadığı yıllık izin gün sayısı ile günlük ücreti çarpılarak hesaplama yapılır.

Net yıllık izin ücreti hesaplama

Yıllık ücretli izin ücreti hesaplanırken brüt olarak dikkate alınsa da net olarak da hesaplanır.

Net yıllık izin ücreti, brüt yıllık izin ücretinden vergi ve diğer kesintilerin düşülmesiyle elde edilen tutardır. Bu hesaplama için öncelikle çalışanın brüt yıllık izin ücreti belirlenir, daha sonra vergi dilimi, SGK prim oranı ve diğer kesintiler dikkate alınarak net tutar hesaplanır.

Birikmiş yıllık izin ücreti hesaplama

Birikmiş yıllık izin ücreti, bir çalışanın daha önce kullanmadığı veya kullanamadığı yıllık izin günleri için ödenmesi gereken ücrettir. Çalışanın yıllık izin süresi işveren tarafından belirlenir ve bu süreye bağlı olarak yıllık izin ücreti hesaplanır. İşçi, yıllık izin süresinin tamamını kullanmadıysa, kullanmadığı günler için işverenin belirlediği ücret ödenir. Bu şekilde birikmiş yıllık izin ücreti oluşur.

.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın