Yıllık İzin Hesaplama

Yıllık İzin Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Yıllık izin nedir?

Yıllık izin, çalışanların belirli bir süre boyunca işten ayrılarak dinlenmelerine, tatil yapmalarına veya kişisel işlerini halletmelerine olanak tanıyan izin süresidir. Yıllık izin, bir işveren tarafından çalışanlara sunulan bir sosyal hak olarak kabul edilir ve genellikle işverenin politikalarına ve yasal düzenlemelere uygun olarak belirlenir.

yıllık izin hesaplama
yıllık izin hesaplama

Yıllık izin hesaplama

Yıllık izin hesaplama, bir çalışanın yıllık izin hakkının hesaplanması işlemidir. Yıllık izin, bir çalışanın bir yıl içinde belirli bir süre boyunca işten uzak kalabilmesine izin veren bir tatil hakkıdır.

Yıllık izin süreleri hesaplama

Muhasebe Hesaplama Araçları içerisinde yer alan yıllık izin hesaplama formülü genel olarak şu şekildedir;

Yıllık izin süreleri hesaplama, çalışanın çalışma süresi ve işverenin politikalarına göre yapılır. Yıllık izin süresi genellikle çalışanın işe başlama tarihine göre belirlenir ve ülkenin yasal düzenlemeleri de hesaplama sürecinde dikkate alınır.

  • 1 yıl ile 5 yıl arası hizmet süresi (beş yıl dahil) 14 gün,
  • 5 yıl ile 15 yıl arası hizmet süresi 20 gün,
  • 15 yıl (dahil olmak üzere) ve daha fazla hizmet günü olan kişiler 26 gün

izin hak eder.

Yıllık izin süreleri

Yıllık izin süresi kaç gün sorusuna cevap vermek gerekirsek; Bir çalışanın yıllık izin süresi işe başlama süresine göre belirlenir. İşe yeni başlayan bir çalışanın yıllık izin süresi 1-5 yıl arasında çalışanların izin süresi 14 gün, 5-15 yıl arasında çalışanların izin süresi 20 gün ve 15 yıl ve üzerinde çalışanların izin süresi 326 gündür.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın