1. Anasayfa
 2. Muhasebe

Yıllık İzin Hesaplama

Yıllık izin hesaplama, bir çalışanın bir yıl içinde ne kadar izin kullanabileceğini belirlemek için çalışma süresinin dikkate alındığı bir süreçtir.


0

Yıllık izin, bir çalışanın bir yıl içinde hak kazandığı ve izin süresi boyunca ücretinin ödendiği düzenli çalışma dönemi dışındaki izin süresidir.


Yıllık izin nedir?

Yıllık izin, çalışanların belirli bir süre boyunca işten ayrılarak dinlenmelerine, tatil yapmalarına veya kişisel işlerini halletmelerine olanak tanıyan izin süresidir. Yıllık izin, bir işveren tarafından çalışanlara sunulan bir sosyal hak olarak kabul edilir ve genellikle işverenin politikalarına ve yasal düzenlemelere uygun olarak belirlenir.

yıllık izin hesaplama
yıllık izin hesaplama

Yıllık izin hesaplama

Yıllık izin hesaplama, bir çalışanın yıllık izin hakkının hesaplanması işlemidir. Yıllık izin, bir çalışanın bir yıl içinde belirli bir süre boyunca işten uzak kalabilmesine izin veren bir tatil hakkıdır.

Yıllık izin süreleri hesaplama

Muhasebe Hesaplama Araçları içerisinde yer alan yıllık izin hesaplama formülü genel olarak şu şekildedir;

Yıllık izin süreleri hesaplama, çalışanın çalışma süresi ve işverenin politikalarına göre yapılır. Yıllık izin süresi genellikle çalışanın işe başlama tarihine göre belirlenir ve ülkenin yasal düzenlemeleri de hesaplama sürecinde dikkate alınır.

 • 1 yıl ile 5 yıl arası hizmet süresi (beş yıl dahil) 14 gün,
 • 5 yıl ile 15 yıl arası hizmet süresi 20 gün,
 • 15 yıl (dahil olmak üzere) ve daha fazla hizmet günü olan kişiler 26 gün

izin hak eder.

Yıllık izin süreleri

Yıllık izin süresi kaç gün sorusuna cevap vermek gerekirsek; Bir çalışanın yıllık izin süresi işe başlama süresine göre belirlenir. İşe yeni başlayan bir çalışanın yıllık izin süresi 1-5 yıl arasında çalışanların izin süresi 14 gün, 5-15 yıl arasında çalışanların izin süresi 20 gün ve 15 yıl ve üzerinde çalışanların izin süresi 326 gündür.

Yazı Kaynakları
Yıllık İzin Süreleri
Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Muhasebe ve finans alanında zengin deneyime sahip bir muhasebe uzmanıdır. Mali raporlama, vergi stratejileri ve insan kaynakları analizi konularında uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir