1. Anasayfa
 2. Sınav

YDS Puan Hesaplama

YDS puan hesaplama, Yabancı Dil Sınavı'nda (YDS) doğru ve yanlış cevapları temel alarak öğrencinin dil yeterliliğini belirleyen bir değerlendirme hesaplama aracıdır.


0


YDS puan, kişinin Yabancı Dil Sınavı’nda (YDS) elde ettiği doğru ve yanlış cevapların değerlendirilmesi sonucunda belirlenen dil yeterlilik puanını ifade eder.


YDS nedir?

YDS, “Yabancı Dil Sınavının kısaltmasıdır. Türkiye’de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen bu sınav, genellikle yükseköğrenim kurumlarına girişte veya bazı mezuniyet şartlarını sağlamak için gereken bir dil yeterlilik sınavıdır.

yds puan hesaplama

YDS sınavından en az kaç puan almak gerekir?

YDS (Yabancı Dil Sınavı) puanlarına dayalı olarak doçentlik ve doktora/sanatta yeterlik başvurularında yabancı dil koşulları şu şekildedir:

 1. Doçent Adayları:
  • YDS’den en az 65 puan almak gereklidir.
 2. Doktora ve Sanatta Yeterlik Çalışmasına Başvuracak Adaylar:
  • YDS’den en az 55 puan almak gereklidir.
 3. Bilim/Sanat Alanı Yabancı Dil Gereksinimi:
  • Bilim/sanat alanı bir yabancı dille ilgili olan adaylar, yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorundadır.

Özetle, doçent adayları için minimum YDS puanı 65, doktora/sanatta yeterlik adayları için ise 55’tir.

Doçent adaylarının başvurularında, Almanca, Fransızca veya İngilizce dışındaki bir yabancı dil sınavı sonucuyla başvurulacaksa, söz konusu dilin Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmiş olması ve bu dilde elde edilen puanın belirtilen şartları karşılaması esastır.

YDS puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan; YDS puan hesaplama, sınavdaki doğru ve yanlış cevaplar üzerinden hesaplanmaktadır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir, yani her doğru cevap eşit ağırlığa sahiptir. Sınavda 80 soru bulunmaktadır ve her soru eşit ağırlığa sahiptir.

Net sayısı, doğru cevapladığınız soruların sayısını ifade eder.

Net sayısına göre hesaplanan YDS puanı;

 • 90 ile 100 arasında ise A seviyesi,
 • 80 ile 89 arasında ise B seviyesi,
 • 70 ile 79 arasında ise C seviyesi,
 • 60 ile 69 arasında ise D seviyesi,
 • 50 ile 59 arasında ise E seviyesi,

olarak değerlendirilir. 49 ve altında kalan net sayılar Barajı geçememiş anlamına gelir.

YDS puan hesaplama örneği

YDS Puan Hesaplama bir örnek ile açıklamak gerekirsek; Bir aday YDS sınavına girdi ve toplamda 80 sorudan 60 tanesini doğru cevapladı. Yanlış cevapları sınavı geçme üzerinde etkisi olmayacak şekilde değerlendirilir. Dolayısıyla, adayın net sayısı 60’tır çünkü her doğru cevap bir net olarak kabul edilir.

Net sayısı 60 olduğu için adayın sınav performansı 75 puan olması nedeniyle; “C seviyesi” olarak değerlendirilir. Yani, aday C seviyesinde bir başarı elde etmiştir. Bu değerlendirme sistemi, sınavı geçmek için belirlenen barajı aşamayan adayları da belirler. Eğer bir adayın YDS puanı 49 veya daha az ise, bu durumda aday sınavı geçememiş olur.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir