1. Anasayfa
 2. Eğitim

Üniversite Not Ortalaması Hesaplama

Üniversite not ortalaması hesaplama, öğrencilerin aldıkları derslerin notlarını girmelerine ve bu notların ağırlıklı ortalamasını hesaplamalarına yardımcı olan araçtır.


0

Üniversite not ortalaması, bir öğrencinin aldığı derslerin notlarının ağırlıklı ortalamasıdır ve genellikle 4.0 üzerinden hesaplanır.


Üniversite dönem not ortalaması nedir?

Dönem not ortalaması, bir akademik dönem boyunca bir öğrencinin aldığı derslerin notlarının ağırlıklı ortalamasıdır. Bu notlar genellikle sınav notları, proje notları, ödev notları gibi çeşitli değerlendirme yöntemleriyle belirlenir ve dönem sonunda hesaplanarak öğrencinin performansını yansıtır.

Üniversite Not Ortalaması Hesaplama
Üniversite Not Ortalaması Hesaplama

GANO nedir?

GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması), bir öğrencinin üniversite eğitimi boyunca aldığı derslerin notlarının ağırlıklı ortalamasıdır. Her dersin kredi değeri ile çarpılarak elde edilen notlar toplanır ve toplam kredi miktarına bölünerek hesaplanır.

Üniversite not ortalaması hesaplama

Eğitim hesaplama araçları içerisinde yer alan; Üniversite not ortalaması hesaplama, aldığınız derslerin kredi değerleriyle çarpılarak ve aldığınız harf notlarına göre ağırlıklı olarak hesaplanır.

Örneğin, 4 kredilik X dersinden BA alırsanız, bu dersin;

Not katkısı 4 x 3.5 (BA’nın karşılığı) = 14 olur.

Aynı şekilde, 3 kredilik Y dersinden CC alırsanız, bu dersin;

Not katkısı 3 x 2 (CC’nin karşılığı) = 6 olur.

Bu notların toplamı 14 + 6 = 20 olur. Toplam kredi sayısı ise 4 + 3 = 7’dir.

Sonuç olarak, Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) hesaplanırken, 20 puanı 7 krediye böleriz ve GANO’nun 2.86 olduğunu buluruz.

Transkript nedir?

Transkript, bir kişinin eğitim geçmişini ve alınan akademik başarıları gösteren resmi bir belgedir. Genellikle bir okul, kolej veya üniversiteden mezun olan veya halen eğitim gören öğrencilere verilir. Transkriptler, her dönem veya yıl boyunca alınan derslerin adlarını, alınan kredi sayısını, notları, not ortalamalarını ve diğer akademik bilgileri içerir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Eğitim sektöründe uzun yıllar boyunca öğretmenlik yapmış deneyimli bir eğitimci ve pedagogdur. Öğrenci başarısını artırmak ve eğitim sisteminde iyileştirmeler yapmak için yoğun bir çalışma temposuyla bilinir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir