Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Trafik cezası nedir?

Trafik cezası, trafik kurallarını ihlal eden sürücülere veya araç sahiplerine uygulanan yaptırımlardır. Trafik cezaları, genellikle trafik güvenliğini sağlamak, kurallara uymayı teşvik etmek ve trafik akışını düzenlemek amacıyla verilir.

Trafik cezası puanı nedir?

Trafik ceza puanı, sürücülerin trafik kurallarını ihlal etmeleri durumunda aldıkları cezaların bir puan sistemi ile değerlendirildiği bir sistemdir.

  • Her ihlal için sabit puan: Her trafik ihlali için belirli bir sabit puan miktarı verilir. Sürücü, ne kadar çok ihlal yaparsa, o kadar çok puan birikir.
  • İhlal türüne göre değişen puan: Farklı trafik ihlalleri farklı puan miktarlarına sahip olabilir. Örneğin, hız sınırlarını aşmanın puan değeri, kırmızı ışık ihlaline göre farklı olabilir.
  • Belirli süre içinde puan sınırlarına ulaşma: Sürücülerin belirli bir süre içinde belirli bir puan sınırını aşması durumunda sürücü belgesi geçici veya kalıcı olarak askıya alınabilir.

Trafik cezalarının uygulandığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını biriken sürücülerin ehliyetlerine iki ay süreyle el konulur ve trafik eğitimine alınırlar. İki ayın ardından bir kez daha 100 ceza puanına ulaşılırsa ehliyet 4 ay daha süreyle geri alınır. Aynı yıl içinde üçüncü kez 100 puan doldurulursa ise ehliyet iptal edilir.

Trafik cezası erken ödeme indirimi hesaplama

Diğer hesaplama araçları içerisinde yer alan; Trafik cezası ödeme indirimi hesaplama aracı, sürücülere trafik cezalarını belirli bir süre içinde ödeme durumunda uygulanan indirimi hesaplamak için kullanılan online hesaplama aracıdır. Bu tür araçlar, sürücülere cezanın erken ödeme tarihine kadar ne kadar ödenmesi gerektiğini ve bu sayede ne kadar indirim alabileceklerini gösterir.

Trafik ceza maddeleri nelerdir?

Trafik ceza maddeleri, trafik yasalarına göre sürücülerin ve araç sahiplerinin uyması gereken kuralları ve bu kurallara uymamanın sonucunda uygulanacak cezaları belirten hükümleri içerir.

Ceza MaddesiCeza NedeniCeza Tutarı
51/2-aHız sınırını %10’dan %30’a çıkarmak951 TL
51/2-bHız sınırını %30’dan %50’a çıkarmak1.979 TL
51/2-cHız sınırını %50’den fazla aşım4.064 TL
73/cSeyir halinde cep telefonu ya da benzer cihaz kullanmak951 TL
78/1-aEmniyet kemeri kullanmamak436 TL
78/1-bTrafikte kask takmamak436 TL
48/5Hususi otomobili 0,50 promil üzeri alkollü olarak kullanmak4.064 TL
61/1-a-b-c-d-e-f-g-h-ı-j-k-l-m-n-oHatalı park etmek436 TL
36/3-aEhliyetsiz araç kullanmak8.190 TL
46/2-cTrafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek873 TL
91Zorunlu trafik sigortası yaptırmamak436 TL
34/aMuayenesiz araçla trafiğe çıkmak951 TL
74/aGeçiş üstünlüğü yayalara ait alanlarda durarak geçiş hakkı vermemek1.979 TL

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın