1. Anasayfa
 2. Sınav

TOEFL Puan Hesaplama

TOEFL hesaplama, TOEFL sınav sonuçlarını değerlendirerek öğrencilerin dil becerilerini belirleyen bir online hesaplama aracıdır.


0

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), yabancı dil olarak İngilizce’nin değerlendirildiği bir sınavdır.


TOEFL iBT nedir?

TOEFL iBT (Test of English as a Foreign Language Internet-Based Test), yabancı dil olarak İngilizce’nin değerlendirildiği bir sınav türüdür. Bu test, dört beceriyi (listening – dinleme, reading – okuma, speaking – konuşma, writing – yazma) içeren ve çevrimiçi olarak gerçekleştirilen bir dil beceri sınavıdır.

toefl puan hesaplama
toefl puan hesaplama

TOEFL puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan; TOEFL puan hesaplama, Reading, Listening, Speaking ve Writing olmak üzere dört bölümdeki performansınıza dayalı olarak hesaplanır. Her bir bölüm için ayrı ayrı puanlar verilir ve bu puanlar toplamda 120 puana eşdeğer bir TOEFL puanına dönüştürülür.

BölümHesaplama SüreciPuanlama Aralığı
ReadingDoğru cevap sayısı üzerinden hesaplanır.0-30
ListeningDoğru cevap sayısı üzerinden hesaplanır.0-30
SpeakingUzman değerlendiriciler tarafından puanlanır.0-30
WritingUzman değerlendiriciler tarafından puanlanır.0-30
Toplam PuanReading + Listening + Speaking + Writing puanlarının toplamı.0-120
TOEFL puan hesaplama

Her bir bölüm kendi içinde belirli bir puan aralığına sahiptir. Speaking ve Writing bölümleri uzman değerlendiriciler tarafından çeşitli özelliklere göre puanlanır ve bu puanlar bir araya getirilerek toplam bir puan elde edilir. Toplam puan, 0 ile 120 arasında değişen bir değere sahiptir.

TOEFL puanı kaç yıl geçerlidir?

TOEFL iBT sınavında, her bir bölüm için ayrılan 0 ile 30 arasındaki puanların toplamıyla belirlenen genel puanınız, sınav tarihinden yaklaşık 10 gün sonra erişilebilir hale gelir ve bu puanlar, başarıyı değerlendirmek için kullanıldığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca geçerliliğini korur.

TOEFL puan hesaplama tablosu

CEFR SeviyesiOkuma (0–30)Dinleme (0–30)Konuşma (0–30)Yazma (0–30)
C229282829
C124222524
B218172017
B1491613
A2107

Yukarıdaki tablo, CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) seviyelerine göre belirlenmiş TOEFL puanlarını göstermektedir. Her bir CEFR seviyesi için okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerine yönelik puanlar ayrı ayrı verilmiştir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.