Tarih Hesaplama

Tarih Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Tarih nedir?

Tarih, sözlük anlamıyla, bir olayın gerçekleştiği günü, ayı ve yılı belirten bir kavramdır. Ancak tarih, sadece bir olayın tarihsel ayrıntılarını kaydetmekle sınırlı değildir. Tarih aynı zamanda geçmişin anlaşılması, geçmiş deneyimlerden ders çıkarılması ve insanlık tarihinin gelişimini izleme çabasını ifade eder.

tarih hesaplama
tarih hesaplama

Süre nedir?

Süre, bir olayın veya durumun devam ettiği zaman aralığını ifade eder. Süre, belirli bir başlangıç noktasından başlayarak, belirli bir bitiş noktasına kadar olan zaman dilimini ölçer. Bir olayın ne kadar uzun sürdüğünü veya bir durumun ne kadar süreyle devam ettiğini ifade etmek için kullanılır.

Tarih hesaplama

Tarih hesaplama, belirli bir tarih üzerinde matematiksel veya kronolojik işlemler yaparak yeni tarihler elde etmeyi veya tarihler arasındaki farkları hesaplamayı ifade eder. Tarih hesaplama genellikle gün, ay, yıl veya saat, dakika, saniye birimleriyle gerçekleştirilir.

Tarihler arası gün hesaplama

Zaman Hesaplama Araçları içerisinde yer alan tarih hesaplama aracımız üzerinden tarih üzerine gün, hafta, ay veya yıl eklemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Başlangıç tarihini belirleyin: İşlemi yapacağınız başlangıç tarihini gün, ay ve yıl olarak belirleyin. Örneğin, 10 Temmuz 2023.
 2. Gün eklemek için:
  • Başlangıç tarihine belirli bir sayıda gün ekleyin. Örneğin, 5 gün eklemek isterseniz, 10 Temmuz 2023 + 5 gün = 15 Temmuz 2023.
 3. Hafta eklemek için:
  • Başlangıç tarihine belirli bir sayıda hafta eklemek için, haftaları gün cinsinden hesaplayın ve başlangıç tarihine ekleyin. Örneğin, 3 hafta eklemek isterseniz, 10 Temmuz 2023 + (3 * 7) gün = 31 Temmuz 2023.
 4. Ay eklemek için:
  • Başlangıç tarihine belirli bir sayıda ay eklemek için, ayları gün cinsinden hesaplayın ve başlangıç tarihine ekleyin. Ancak, ay eklerken dikkate almanız gereken ayın gün sayısı ve artık yıl durumlarıdır. Örneğin, 2 ay eklemek isterseniz, 10 Temmuz 2023 + (2 * 30) gün = 9 Eylül 2023 (bu örnekte her ayın 30 gün olduğunu varsayıyoruz).
 5. Yıl eklemek için:
  • Başlangıç tarihine belirli bir sayıda yıl eklemek için, yılları gün cinsinden hesaplayın ve başlangıç tarihine ekleyin. Yine artık yıl durumlarını göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, 5 yıl eklemek isterseniz, 10 Temmuz 2023 + (5 * 365) gün = 10 Temmuz 2028 (bu örnekte her yıl 365 gün olduğunu varsayıyoruz).

Bu adımları takip ederek belirli bir tarih üzerine gün, hafta, ay veya yıl ekleyebilirsiniz. Ancak, daha karmaşık hesaplamalar veya özel durumlar için programlama dilleri veya tarih hesaplama araçlarından yararlanmak daha uygun olabilir.

 • pinterest
 • whatsapp
 • faacebook

Bir yanıt yazın