Tapu Harcı Hesaplama

Tapu Harcı Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Tapu harcı nedir?

Tapu harcı, bir taşınmaz malın mülkiyetinin devri veya üzerindeki hakların değiştirilmesi işlemleri sırasında devlete ödenen resmi bir ücrettir.

Tapu harcı ne kadar?

Gayrimenkul satış değerinin %2’si oranında hesaplanan tapu harcı, taşınmaz malın devri veya üzerine konulan hakların değiştirilmesi işlemleri sırasında ödenir. Ayrıca, devir işlemlerinde tapu harcına ilave olarak döner sermaye bedeli de ödenir.

Tapu masrafını kim öder?

Tapu harcı, taşınmaz malın devri veya üzerindeki hakların değiştirilmesi işlemlerinde, alıcı ve satıcı olmak üzere her iki tarafça da ayrı ayrı ödenen bir resmi ücrettir.

Tapu harcı hesaplama

Vergi hesaplama araçları içerisinde yer alan; Tapu harcı hesap işlemi Gayrimenkul devir ve iktisap işlemlerinde, belirtilen beyan edilen devir veya iktisap bedeli üzerinden hesaplanan tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı karşılanır. Bu kapsamda, gayrimenkulün beyan edilen satış değeri üzerinden binde 20’lik (%2) oranında harç alıcı ve satıcıdan her biri tarafından ödenir.

Örneğin 150.000 TL’ye satılan bir arsa için alıcı 3.000 TL, satıcı 3.000 TL olmak üzere toplamda 6.000 TL tapu harcı ödemesi gerekecektir.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın