1. Anasayfa
 2. Vergi

Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı hesaplama aracı, bir gayrimenkulün tapu işlemleri için ödenecek harç tutarını hesaplamak için kullanılan bir çevrim içi araçtır.


0

Tapu harcı, bir mülkün mülkiyetinin devrini kaydetmek için ödenen devlet vergisini ifade eder. Genellikle gayrimenkul alım-satım işlemleri sırasında tahsil edilir.


Tapu harcı nedir?

Tapu harcı, bir taşınmaz malın mülkiyetinin devri veya üzerindeki hakların değiştirilmesi işlemleri sırasında devlete ödenen resmi bir ücrettir.

tapu harcı hesaplama
tapu harcı hesaplama

Tapu harcı ne kadar?

Gayrimenkul satış değerinin %2’si oranında hesaplanan tapu harcı, taşınmaz malın devri veya üzerine konulan hakların değiştirilmesi işlemleri sırasında ödenir. Ayrıca, devir işlemlerinde tapu harcına ilave olarak döner sermaye bedeli de ödenir.

Tapu masrafını kim öder?

Tapu harcı, taşınmaz malın devri veya üzerindeki hakların değiştirilmesi işlemlerinde, alıcı ve satıcı olmak üzere her iki tarafça da ayrı ayrı ödenen bir resmi ücrettir.

Tapu harcı hesaplama

Vergi hesaplama araçları içerisinde yer alan; Tapu harcı hesap işlemi Gayrimenkul devir ve iktisap işlemlerinde, belirtilen beyan edilen devir veya iktisap bedeli üzerinden hesaplanan tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı karşılanır. Bu kapsamda, gayrimenkulün beyan edilen satış değeri üzerinden binde 20’lik (%2) oranında harç alıcı ve satıcıdan her biri tarafından ödenir.

Örneğin 150.000 TL’ye satılan bir arsa için alıcı 3.000 TL, satıcı 3.000 TL olmak üzere toplamda 6.000 TL tapu harcı ödemesi gerekecektir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Vergi konusunda uzman bir mali danışmandır. Vergi yasaları ve düzenlemeleri konusundaki bilgi birikimi sayesinde vergi planlaması ve optimizasyonu konularında stratejik rehberlik sunar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.