1. Anasayfa
 2. Muhasebe

Stajyer Avukat Borçlanması Hesaplama

Stajyer avukat borçlanması hesaplama, avukatlık stajını sigortalı olmadan tamamlayan bireylerin staj sürelerini SGK'ya borçlanma talebinde bulunarak, bu süreyi tamamlayabilmek için gerekli olan prim miktarını belirleme sürecidir.


0

Stajyer avukat, hukuk fakültesi mezunlarının avukatlık mesleğine giriş yapabilmek için, belirli bir süre boyunca bir avukatın yanında staj yaparak mesleki deneyim kazandığı ve hukuki bilgiyi uygulamaya geçirdiği bir aşamadır.


Stajyer avukat borçlanması nedir?

Stajyer avukat borçlanması, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını tamamlayanların, staj sürelerinin tamamını veya bir kısmını, stajyer avukatlar veya hak sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı başvuruda bulunarak borçlandırmalarını ifade eder. Bu borçlanma, stajyer avukatlık süresi kadar olan bir süre ile sınırlıdır ve staj süresini tamamlayan bireyin sosyal güvenlik prim ödemelerini içerir.

Stajyer Avukat Borçlanması Hesaplama
Stajyer Avukat Borçlanması Hesaplama

Stajyer avukat borçlanması hesaplama

Muhasebe hesaplama araçları içerisinde yer alan; Stajyer avukat borçlanması hesaplama, sigortalıların veya hak sahiplerinin belirledikleri günlük kazanç aralığı içinde, geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında yer alan yüzde 32’lik oran üzerinden hesaplanan bir süreçtir; bu sayede borçlanılmak istenen dönemdeki prim miktarı belirlenir.

Stajyer avukat borçlanması nasıl yapılır?

Borçlanma sürecinde, sigortalının bizzat kendisi ya da vefatı durumunda hak sahipleri, Stajyer Avukat Borçlanma Belgesini Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Merkezi veya internet üzerinden temin ederek, bağlı oldukları stajyer avukat şubesinden tasdik ettirmelidir. Ardından, belgeyi dosyanın bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’ne teslim edip hesaplanan tutarı ödeyerek gerekli işlemleri başlatabilirler.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Muhasebe ve finans alanında zengin deneyime sahip bir muhasebe uzmanıdır. Mali raporlama, vergi stratejileri ve insan kaynakları analizi konularında uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir