Saç Uzama Hesaplama

Saç Uzama Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Saç uzama hesaplama

Bir yılda saçlar yaklaşık 12-18 cm uzar. Bu, ayda yaklaşık 1-1,5 cm’ye denk gelir. Saç uzunluğunun hedefe ne kadar sürede ulaşacağını hesaplamak için mevcut saç uzunluğunu hedeflenen uzunluktan çıkarabilir ve ardından sonucu yıllık büyüme miktarına bölebilirsiniz.

saç uzama hesaplama
saç uzama hesaplama

Ancak unutmayın ki saç büyümesi kişiden kişiye değişebilir ve yaş, cinsiyet, genetik faktörler, beslenme alışkanlıkları ve saç bakımı gibi bir dizi etkene bağlıdır. Saç büyümesini özel olarak hızlandırmak her zaman mümkün olmayabilir.

Saç uzama hesaplama formülü

Diğer hesaplama araçları içerisinde yer alan Saç uzama hesaplama ;İstenilen saç uzunluğuna ulaşmanın ne kadar süreceği aşağıdaki formüller kullanılarak belirlenebilir:

Hedef Saç Uzunluğu = İstenilen saç uzunluğu−Mevcut saç uzunluğu

Saç uzunluğunu hedeflemek için, mevcut saç uzunluğunuzu hedeflenen saç uzunluğundan çıkararak ne kadar uzunluğa ihtiyaç duyduğunuzu hesaplamanız gerekmektedir.

Zaman uzunluğu = Saç uzama ÷ 13 cm/yıl

Saç uzama hesaplama örneği

Diyelim ki mevcut saç uzunluğunuz 20 cm ve hedeflediğiniz saç uzunluğu 40 cm olsun. Saçlarınızın yıllık büyüme hızı 12 cm olarak tahmin ediliyor.

Şimdi, hedeflediğiniz uzunluğa ne kadar sürede ulaşabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Mevcut saç uzunluğunuz 20 cm ve hedeflediğiniz uzunluk 40 cm ise:

(40 cm – 20 cm) / 12 cm/yıl = 1,7 yıl

Bu hesaplamaya göre, saçınızın hedeflenen uzunluğa ulaşması yaklaşık olarak 1,7 yıl sürebilir. Bu, 12 cm/yıl olarak kabul edilen ortalama bir saç büyüme hızıyla hesaplanmıştır. Ancak, herkesin saç büyüme hızı farklıdır ve bu sadece bir tahmindir.

Saç uzama tablosu

HızGünlük Büyüme (cm)Haftalık Büyüme (cm)İki Haftalık Büyüme (cm)Aylık Büyüme (cm)
Günde0.03 – 0.050.2 – 0.30.4 – 0.61 – 1.5
saç uzama tablosu

Saçlar günde ne kadar uzar?

Saç günde yaklaşık 0,03 ila 0,05 cm uzar. Yılda uzayan saç uzunluğunu (12-18 cm) gün sayısına (yani 365) bölerek bunu kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

Saçlar bir haftada ne kadar uzar?

Saç haftada yaklaşık 0,2 ila 0,3 cm uzar. Bunu hesaplamak için bir yılın büyüme uzunluğunu (12-18 cm) hafta sayısına (yani 52) bölebilirsiniz.

Saçlar ayda ne kadar uzar?

Aylık saç büyümesi yaklaşık 1 ila 1,5 cm’dir. Bu, saçın yılda uzadığı uzunluğu (12-18) ay sayısına (yani 12) bölerek kolayca hesaplanabilir.

Saçlar yılda ne kadar uzar?

Yaşa, cinsiyete, saç tipine vb. bağlı olarak saçlar farklı hızlarda uzar. Yılda 12-18 cm civarında büyüdüklerini varsayabilirsiniz.

Erkeklerde saç ne kadar hızlı büyür?

Erkeklerde saçlar kadınlara göre biraz daha hızlı uzar. Ancak hız sadece cinsiyete bağlı değildir. Yaş, mevsim, hormonlar gibi çeşitli faktörler rol oynuyor.

Çocuklarda saç ne kadar hızlı büyür?

Bunun kesin bir cevabı yoktur çünkü çocukların gelişimi farklıdır. Genel olarak insanların yaşlandıkça saçlarının daha yavaş uzadığı söylenebilir.

Bir saçın 1 cm büyümesi ne kadar sürer?

1 cm saçın çıkması yaklaşık 21 gün ila 1 ay kadar sürer. 12 veya 18 cm’lik saçlar 12 ay sürerken, 1 cm’lik saçlar yaklaşık 0,7 ay ila 1 ay yani 21 ila 30 gün kadar sürer.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın