1. Anasayfa
 2. Sınav

PMYO Puan Hesaplama

PMYO puan hesaplama, adayların Fiziki Yeterlilik, Mülakat Sınavı ve TYT puanlarına dayanarak giriş şartlarını değerlendiren online hesaplama aracıdır.


0

PMYO puan hesaplama, adayların Fiziki Yeterlilik, Mülakat Sınavı ve TYT puanlarını dikkate alarak belirlenen kriterlere göre bir hesaplama yaparak Polis Meslek Yüksekokullarına (PMYO) giriş hakkını değerlendiren bir süreçtir.


PMYO nedir?

PMYO, Polis Meslek Yüksekokulu’nun kısaltmasıdır. Polis Meslek Yüksekokulları, ülkemizde polis memuru yetiştiren eğitim kurumlarıdır.

PMYO puan hesaplama
PMYO puan hesaplama

PMYO kimler başvurabilir?

PMYO başvurusu yapabilmek için lise veya buna denk bir okuldan mezun olmak gerekmektedir.

Fiziki yeterlilik sınavında taban puanı kaçtır?

Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olmak için gereken taban puan 60’tır ve adaylar 100 üzerinden en az 60 puan almalıdır.

Mülakat sınavında taban puanı kaçtır?

Mülakat sınavında başarılı olmak için gereken taban puan 70’tir ve adaylar 100 üzerinden en az 70 puan almalıdır.

PMYO puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan aracımızı bir örnek ile açıklamak gerekirsek; Bir adayın TYT ham puanı 300, fiziki yeterlilik sınavı puanı 70 ve mülakat sınavı puanı 80 olsun. Bu durumda PMYO puanı şu şekilde hesaplanır:

TYT puanı: 300 * 0.25 = 75

Fiziki Yeterlilik puanı: 70 * 0.25 = 17.5

Mülakat puanı: 80 * 0.50 = 40

Toplam PMYO Puanı: 75 + 17.5 + 40 = 132.5

Eğer başvuran birden fazla adayın PMYO puanları eşitse, önce TYT puanına, sonra mülakat puanına ve en son fiziki yeterlilik puanına bakılır. Örneğin, iki adayın PMYO puanı 132.5 ise, ilk olarak TYT puanları karşılaştırılır. TYT puanları da eşitse, mülakat puanlarına bakılır. Eğer mülakat puanları da eşitse, yaşları küçük olan aday tercih edilir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir