1. Anasayfa
 2. Eğitim

Ön Lisans Başarı Puanı Hesaplama

Ön Lisans Başarı Puanı Hesaplama, adayların ön lisans notlarını kullanarak özgün bir başarı puanı oluşturan bir hesaplama aracıdır.


0

Dikey Geçiş Sınavı’na katılan her adayın ön lisans eğitimindeki akademik başarısını temel alarak, özgün bir Ön Lisans Başarı Puanı hesaplama işlemidir.


Ön lisans başarı puanı nedir?

Dikey Geçiş Sınavı’na katılan adayların Ön Lisans Başarı Puanları, ön lisans akademik not ortalamalarının 0,8 ile çarpılmasıyla elde edilir; ardından bu puanlar, merkezi sınav sonuçlarıyla toplanarak adayın yerleştirme puanı oluşturulur.

ön lisans başarı puanı hesaplama
ön lisans başarı puanı hesaplama

Ön lisans başarı puanı hesaplama

Eğitim hesaplama araçları içerisinde yer alan; DGS Önlisans başarı puanı hesaplama Öğrencilerin, 100’lü sistemdeki ön lisans akademik not ortalamaları 0,8 ile, 4’lü sistemde ise 20 ile çarpılarak elde edilen Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanır.

Ön lisans başarı puanı hesaplama örneği

Örneğin; Bir öğrenci 100’lü not sistemine göre ön lisans eğitimindeki başarı notu 85 olsun. Bu durumda, Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP) hesaplanırken 85’i 0,8 ile çarptığımızda 68 elde ederiz.

Aynı öğrencinin 4’lü sistemdeki notu ise 3,5 olsun. Bu durumda 3,5’yi 20 ile çarptığımızda da yine 70 elde ederiz. İki farklı not sisteminden gelen bu bilgiler, matematiksel dönüşümle aynı Ön Lisans Başarı Puanı’na eşitlenir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Eğitim sektöründe uzun yıllar boyunca öğretmenlik yapmış deneyimli bir eğitimci ve pedagogdur. Öğrenci başarısını artırmak ve eğitim sisteminde iyileştirmeler yapmak için yoğun bir çalışma temposuyla bilinir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir