1. Anasayfa
 2. Sınav

LGS Puan Hesaplama

LGS nedir, LGS puan hesaplama, Net sayısı nasıl hesaplanır, LGS sınavı ne kadar sürecek, LGS hangi derslerden kaç soru var? Hesaplama aracımızda.


0

LGS (Liselere Geçiş Sınavı), Türkiye’de 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen bir sınavdır ve lise eğitimine yerleşme amacı taşır.


LGS nedir?

LGS, ortaokulun 8. sınıfında bulunan öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yerleşmek için yapılan merkezi bir sınavdır. Bu sınav, resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerindeki öğrenciler için düzenlenir.

lgs puan hesaplama
lgs puan hesaplama

LGS puan hesaplama

Sınav hesaplama  araçları içerisinde yer alan;

LGS puan hesaplama, öğrencinin sınavda aldığı puanlara dayalı olarak hesaplanır. LGS puanı hesaplanırken aşağıdaki adımlar takip edilir:

 1. Öncelikle, her bir dersin netleri hesaplanır. Net sayısı, doğru cevapların sayısından yanlış cevapların dörtte birinin çıkarılmasıyla elde edilir.
 2. Ardından, her dersin net sayısı toplanır ve toplam net sayısı hesaplanır.
 3. Toplam net sayısı, 500 tam puan üzerinden bir puana dönüştürülür. Bu dönüşüm, önceden belirlenmiş bir puana göre yapılır ve genellikle her yıl değişebilir.

LGS puanı, öğrencilerin performansına ve sınavda elde ettiği netlere dayalı olarak belirlenen bir ölçüttür.

Net sayısı nasıl hesaplanır?

LGS’de her derse ait testlerde yanlış cevaplanan soruların doğru cevaplarından etkisi farklıdır. Genellikle 3 yanlış cevap, 1 doğru cevabı götürmektedir. Adayın her bir dersten alacağı ham puan (net sayısı), yanlış cevaplanan soru sayısının üçte birinin ilgili testin doğru cevap sayısından çıkarılmasıyla elde edilir. Bu şekilde adayın ilgili dersten aldığı net sayısı hesaplanır.

Bu hesaplama yöntemi, her bir derse ait testlerin farklı ağırlığa sahip olduğunu ve yanlış cevapların doğru cevapları etkilediğini göz önünde bulundurur. Adayların net sayıları, bu yöntemle belirlenen ham puanlar üzerinden hesaplanarak performanslarının değerlendirilmesi sağlanır.

LGS sınavı ne kadar sürecek?

LGS sınavı iki oturumdan oluşur. İlk oturumda Sözel Bölüm yer alır ve öğrencilere 50 soru için 75 dakika süre verilir. İkinci oturum ise Sayısal Bölümdür ve öğrencilere 40 soru için 80 dakika süre tanınır.

LGS hangi derslerden kaç soru var?

LGS (Liseye Geçiş Sınavı), genellikle alt ders üzerinden sorular içermektedir. Bu dersler şunlardır:

 1. Türkçe: Türkçe dersinden 20 soru bulunur.
 2. Matematik: Matematik dersinden 20 soru bulunur.
 3. Fen Bilimleri: Fen Bilimleri dersinden 20 soru bulunur.
 4. C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden 10 soru bulunur.
 5. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisidersinden 10 soru bulunur.
 6. Yabancı Dil: Yabancı Dil dersinden 10 soru bulunur.

Sınavdaki soru dağılımı ve sayıları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir ve sınav öncesinde ilan edilir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.