1. Anasayfa
 2. Kredi

Kredi Dosya Masrafı Hesaplama

Kredi dosya masrafı hesaplama, Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamında bankaların, kredi başvurusu yapan bireylerden alabilecekleri masrafın hesaplanması sürecidir.


0

Kredi dosya masrafı, kredi başvurusu sırasında bankalara ödenen işlem ücreti olup, başvurunun değerlendirilmesi ve dosya işlemleri için alınır.


Kredi dosya masrafı nedir?

Kredi dosya masrafı, Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği tarafından 2014 yılında düzenlenen ve bankaların bireysel müşterilerden alabileceği en fazla binde 5 oranındaki ücrettir. Bu düzenleme, kredi talep edenlerin alacakları kredi tutarına eklenen ve bankaların belirlediği oranda hesaplanan bir masrafı ifade eder.

kredi dosya masrafı hesaplama
kredi dosya masrafı hesaplama

Kredi dosya masrafı hesaplama

Kredi dosya masrafı, bir kredi başvurusu sırasında bankaların talep ettiği dosya açma ücretidir ve genellikle kredi miktarına bağlı olarak belirlenir. Kredi dosya masrafı, kredi başvurusu onaylandığında genellikle kredi tutarından düşülür veya ayrıca ödenir.

Kredi dosya masrafı ne kadar?

Kredi Hesaplama Araçları içerisinde yer alan; kredi dosya masrafı, alınan borç tutarının binde 5’i hesaplanarak istenebilecek azami ücret tespit edilebilir. Örneğin, 50 bin TL için bireysel kredilerde en fazla 250 TL alınabilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse, 200 bin TL borç için bireysel kredilerde en fazla 1,000 TL alınabilir.

Kredi dosya masrafı iadesi

2014 yılının ekim ayından önce düzenlenen kredi sözleşmeleri, haksız şartlar içerebileceği gerekçesiyle tüketici lehine kararlarla belirli bir ödeme iadesine tabi tutulabilmektedir.

2014 yılının ekim ayından sonra alınan kredilerde ise ödenen tutarın binde 5’ini aşan kısım, haksız şartlar çerçevesinde iade edilebilmektedir.

Dosya masrafı zaman aşımı kaç yıl?

Kredi sözleşmelerinde, geçmişe dönük 10 yıl içinde kullanmış olduğunuz krediler için iade talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Finans sektöründe 15 yıllık deneyime sahip bir kredi uzmanıdır. Kredi değerlendirmesi, kredi onay süreçleri ve finansal planlama konularında derin bir bilgi birikimine sahiptir. Kişilerin, finansal hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için her zaman en iyi çözümleri sunmaya odaklanmıştır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.