1. Anasayfa
 2. Diğer

Kompanzasyon Ceza Hesaplama

Kompanzasyon ceza hesaplama, bir tesisin güç faktörü düşüklüğü durumunda olası kompanzasyon farkını hesaplamak için kullanılan bir araçtır.


0

Kompanzasyon cezası, elektrik sistemlerindeki güç faktörü düşüklüğü nedeniyle uygulanan ceza türüdür.


Kompanzasyon nedir?

Kompanzasyon, bir elektrik sistemindeki güç faktörünü düzeltme işlemidir. Elektrik tesislerinde endüktif (kapasitif olmayan) yükler, güç faktörünü düşürebilir. Bu durum, enerji verimliliğini azaltabilir ve enerji dağıtım sistemine ek yük getirebilir. Kompanzasyon, kapasitif reaktanslar ekleyerek veya endüktif yükleri kontrol ederek güç faktörünü artırarak bu sorunu düzeltmeyi amaçlar.

kompanzasyon ceza hesaplama
kompanzasyon ceza hesaplama

Kompanzasyon ceza hesaplama

Diğer hesaplama araçları içerisinde yer alan; Kompanzasyon ceza hesaplama, başlangıç (ilk) ve bitiş (son) endeks değerleri alınarak ve bir takım formüller aracılığı ile kullanılarak ceza miktarı hesaplanabilir.

Kompanzasyon panosunda hangi veriler bulunur?

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun güncel “Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği”nin 16. maddesine göre, kurulu gücü 50 kVA ve üzerinde olan aboneler, çektikleri aktif enerji miktarının %20’sini aşacak şekilde endüktif reaktif enerji tüketmeleri veya aktif enerji miktarının %15’ini aşacak şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri durumunda reaktif enerji tüketim bedeli ödemekle yükümlüdürler.

Sayaç DeğeriGüç TürüAçıklama
1.8.0Aktif Güç (Kwh)Sayaç üzerine kaydedilen aktif güç tüketimini temsil eder.
5.8.0Endüktif Reaktif Güç (Kvarh)Sayaç üzerine kaydedilen endüktif reaktif güç tüketimini temsil eder.
8.8.0Kapasitif Reaktif Güç (Kvarh)Sayaç üzerine kaydedilen kapasitif reaktif güç tüketimini temsil eder.
kompanzasyon panosu verileri

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Hesaplama araçları geliştiren ve sürekli kendisini ilerleten bir yazılım uzmanıdır. Teknoloji dünyasında kullanıcılar için işlerini kolaylaştıran yenilikçi çözümler üretmeye odaklanmaktadır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir