1. Anasayfa
 2. Diğer

Kira Artış Oranı Hesaplama

Kira nedir, kira artış nedir, kira artış oranı nedir, kira artış oranı hesaplama? Hepsi hesaplama aracımızda.


0

Kira artış oranı, kiracının yaşadığı bölgeye göre belirlenen yasal sınırlamalara tabi olarak belirli bir dönemde uygulanan kira fiyatlarının artış oranını ifade eder.


Kira nedir?

Kira, bir mülkün (ev, iş yeri, arazi vb.) kullanım hakkının bir bedel karşılığında başka bir kişiye veya kuruluşa verilmesidir. Kira sözleşmesi ile kiracı, mülkü belirli bir süre boyunca kullanma hakkına sahip olurken, kiralayan da bu kullanım karşılığında kirayı alır.

kira artış oranı hesaplama
kira artış oranı hesaplama

Kira bedeli, genellikle belirli bir dönem için (aylık, yıllık gibi) sözleşmede belirlenen bir miktar olarak kararlaştırılır.

Kira artış nedir?

Kira artışı, kira sözleşmesi gereği bir mülkün kira bedelinin belirli bir dönem sonunda artırılması anlamına gelir. Kira artışı genellikle yıllık olarak uygulanır ve kira sözleşmesinde belirtilen koşullara bağlıdır.

Kira artış oranı nedir?

Diğer hesaplama araçları içerisinde yer alan; Kira artış oranı, kira sözleşmesi gereği belirli bir dönemde kira bedelinin ne kadar artırılacağını ifade eden bir orandır. Bu oran, kiracı ve kiralayan arasında yapılan anlaşmaya bağlıdır ve sözleşmede belirtilir.

Kira artış oranı, kira sözleşmesinin yenilenmesi veya belirli bir dönem sonunda uygulanabilir. Kiracı ve kiralayan, kira artışı konusunda karşılıklı anlaşma sağlamak amacıyla müzakereler yapabilir ve sözleşme süresi boyunca birden fazla kira artışı uygulanabilir.

Kira artış oranı hesaplama

Konutların kira artış oranı hesaplaması, TÜİK tarafından açıklanan TÜFE 12 aylık ortalamalara göre belirlenir ve mal sahibi bu orana eşit veya daha az bir oranda kira zammı yapabilir. İşyerlerinde ise kira artışı, sözleşmede belirlenen oran kadar olurken, isteğe bağlı olarak TÜİK endeksine göre de hesaplanabilir ve mal sahibi bu orana eşit veya daha az bir zam yapma hakkına sahiptir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Hesaplama araçları geliştiren ve sürekli kendisini ilerleten bir yazılım uzmanıdır. Teknoloji dünyasında kullanıcılar için işlerini kolaylaştıran yenilikçi çözümler üretmeye odaklanmaktadır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.