1. Anasayfa
 2. Diğer

Kelime Sayısı Hesaplama

Kelime sayısı hesaplama nedir, harf sayısı hesaplama nedir, kelime sayısı hesaplama formülü, harf sayısı hesaplama formülü? Tamamı hesaplama araçlarında.


0

Kelime sayısı, bir metinde bulunan toplam kelime sayısını belirlemek için kullanılan bir dil ölçüsüdür.


Kelime sayısı hesaplama

Kelime sayı hesaplama, belirli bir metinde kaç kelime olduğunu belirlemek için yapılan bir işlemdir. Bu işlem, genellikle bir yazının uzunluğunu veya kısalığını ölçmek, belirli bir kelime sayısına ulaşmak veya bir yazarın yazma hızını hesaplamak gibi amaçlarla yapılır.

kelime sayısı hesaplama
kelime sayısı hesaplama

Harf sayısı hesaplama

Harf sayısı hesaplama, bir metindeki harf sayısını belirlemek için yapılan bir işlemdir. Bu işlem, bir yazının uzunluğunu veya kısalığını ölçmek, belirli bir harf sayısına ulaşmak veya bir yazarın yazma hızını hesaplamak gibi amaçlarla yapılır.

Kelime sayısı hesaplama formülü

Diğer hesaplama araçları içerisinde yer alan kelime sayı hesaplama formülü aşağıdaki gibidir:

Kelime sayı hesaplama formülü oldukça basittir. Metindeki kelime sayısını hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Kelime Sayısı = (Karakter Sayısı – Boşluk Sayısı) / Kelime Aralığı

Burada, karakter sayısı metindeki toplam karakter sayısını, boşluk sayısı metindeki boşluk karakterlerinin sayısını ve kelime aralığı da metindeki kelime sayısını belirleyen boşluk karakterlerinin sayısını ifade eder.

Harf sayısı hesaplama formülü

Harf sayısı hesaplama formülü de oldukça basittir. Metindeki toplam harf sayısını hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz:

Harf Sayısı = Karakter Sayısı – Boşluk Sayısı

Burada, karakter sayısı metindeki toplam karakter sayısını, boşluk sayısı metindeki boşluk karakterlerinin sayısını ifade eder.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Hesaplama araçları geliştiren ve sürekli kendisini ilerleten bir yazılım uzmanıdır. Teknoloji dünyasında kullanıcılar için işlerini kolaylaştıran yenilikçi çözümler üretmeye odaklanmaktadır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.