Kambiyo Vergisi Hesaplama

Kambiyo Vergisi Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Kambiyo vergisi nedir?

Kambiyo vergisi, yapılan döviz işlemlerine uygulanan vergidir. Genellikle, döviz piyasasında yerel para birimi ile döviz alımı veya satımı yapıldığında, bu işlemlerden doğan kârın veya zararın vergilendirilmesi amacıyla kambiyo vergisi uygulanabilir.

Kambiyo vergisi oranı nedir?

BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) tutarı, geçmişte binde 2 (%0,2) olarak uygulanırken, 24 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yüzde 1’e (%1) yükseltilmiştir. Ancak, 30 Eylül 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan başka bir karar ile tekrar binde 2 (%0,2) oranına indirilmiştir. Bu değişiklikler, banka ve sigorta işlemlerine uygulanan BSMV oranında yaşanan güncellemeleri yansıtmaktadır.

Kambiyo vergisi hesaplama

Vergi hesaplama araçları içerisinde yer alan; Kambiyo vergisi hesap işlemi aracı, döviz işlemlerinde uygulanan vergilerin hesaplanması için kullanılan çevrim içi bir araçtır. Bu tür araçlar, döviz alımı veya satımı işlemlerine ilişkin vergi oranlarını, hesaplama yöntemlerini ve vergi miktarlarını kolaylıkla belirlemeyi sağlar.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın