1. Anasayfa
 2. Vergi

Kambiyo Vergisi Hesaplama

Kambiyo vergisi nedir, kambiyo vergisi oranı nedir, kambiyo vergisi hesaplama? Tüm detayları ile hesaplama aracımızda.


0

Kambiyo, para biriminin yabancı para birimleriyle değiştirildiği veya ticaret işlemlerinde kullanıldığı döviz piyasası veya döviz işlemlerini ifade eder.


Kambiyo vergisi nedir?

Kambiyo vergisi, yapılan döviz işlemlerine uygulanan vergidir. Genellikle, döviz piyasasında yerel para birimi ile döviz alımı veya satımı yapıldığında, bu işlemlerden doğan kârın veya zararın vergilendirilmesi amacıyla kambiyo vergisi uygulanabilir.

kambiyo vergisi hesaplama
kambiyo vergisi hesaplama

Kambiyo vergisi oranı nedir?

BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) tutarı, geçmişte binde 2 (%0,2) olarak uygulanırken, 24 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yüzde 1’e (%1) yükseltilmiştir. Ancak, 30 Eylül 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan başka bir karar ile tekrar binde 2 (%0,2) oranına indirilmiştir. Bu değişiklikler, banka ve sigorta işlemlerine uygulanan BSMV oranında yaşanan güncellemeleri yansıtmaktadır.

Kambiyo vergisi hesaplama

Vergi hesaplama araçları içerisinde yer alan; Kambiyo vergisi hesap işlemi aracı, döviz işlemlerinde uygulanan vergilerin hesaplanması için kullanılan çevrim içi bir araçtır. Bu tür araçlar, döviz alımı veya satımı işlemlerine ilişkin vergi oranlarını, hesaplama yöntemlerini ve vergi miktarlarını kolaylıkla belirlemeyi sağlar.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Vergi konusunda uzman bir mali danışmandır. Vergi yasaları ve düzenlemeleri konusundaki bilgi birikimi sayesinde vergi planlaması ve optimizasyonu konularında stratejik rehberlik sunar.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.