1. Anasayfa
 2. Sınav

JANA Puan Hesaplama

JANA puan hesaplama, Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı'nda adayların elde ettiği net sayıya dayanarak JANA puanlarını hesaplamak için kullanılan online araçtır.


0

JANA puanı, Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı’nda adayların doğru cevapladıkları sorulara göre elde ettikleri başarı puanını ifade eder.


Jana nedir?

JANA,” Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı’nın ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından kullanılan kısaltmasıdır.

JANA puan hesaplama
JANA puan hesaplama

JANA puanı nedir?

JANA puanı, Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı’nın birinci aşamasında adayların yazılı sınavda elde ettikleri başarıyı ölçen bir puandır.

JANA puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan JANA puan hesaplama formülü şu şekildedir. Soruların tamamını doğru cevaplayan bir aday, her bir doğru cevap için 1 puan alır. Eğer sınavda iptal edilen sorular varsa, adayın puanı aşağıdaki formülle hesaplanır.

Aday Puanı = (100 x Doğru Sayısı) ÷ Geçerli Soru Sayısı

Bu formülde, adayın net sayısı doğru cevapladığı soruların toplam sayısını temsil eder ve testteki toplam geçerli soru sayısı, iptal edilmemiş soruların toplamını ifade eder. Bu şekilde adayın başarı düzeyi yüzde üzerinden ifade edilir.

En az kaç puan alınmalı?

Başarılı olmak için en az kaç puan alınması gerektiği, belirlenen baraj puanına bağlıdır. Her yıl adayların aldığı puanlar sıralanır ve başarı düzeyine göre farklı bir baraj puanı belirlenir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir