1. Anasayfa
 2. Diğer

Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçı komisyonu hesaplama, gayrimenkulün satış veya kiralama işlemi için belirlenen yüzde oranının ilgili bedel üzerine uygulanmasıyla gerçekleştirilir.


0

Emlakçı komisyonu, bir gayrimenkul işlemi gerçekleştiğinde emlakçının alıcıdan veya satıcıdan talep ettiği ödemedir ve genellikle gayrimenkul değerinin belirli bir yüzdesine denk gelir.


Emlakçı komisyonu nedir?

Emlakçı komisyonu, bir gayrimenkul alım veya satım işlemi için emlakçının talep ettiği ücrettir. Gayrimenkul alıcıları veya satıcıları genellikle bir emlakçıdan hizmet alarak gayrimenkul işlemlerini kolaylaştırırlar. Emlakçılar, alıcı ve satıcı arasında arabuluculuk yapar, pazarlama ve reklam faaliyetleri yürütür, potansiyel alıcıları veya satıcıları bulur ve işlemin tüm aşamalarında destek sağlarlar.

Emlakçı Komisyonu Hesaplama
Emlakçı Komisyonu Hesaplama

Emlakçı komisyonu hesaplama

Diğer hesaplama araçlarımız içeresinde yer alan emlakçı komisyonu hesaplama; Gayrimenkul satış işlemlerinde emlakçı komisyonu, satış bedelinin %2’si artı KDV (%18) olarak belirlenir ve alıcıdan ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil edilir. Kiralama işlemlerinde ise emlakçı komisyonu bir aylık kira bedeli artı KDV (%18) olarak alınır ve komisyonun ödeme sorumluluğu, sözleşmede belirtilmemişse alıcı ve satıcı arasında eşit olarak paylaşılır.

Emlakçı komisyonu yönetmeliği

Emlakçı komisyonu oranları, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik‘in 20. maddesi tarafından belirlenir. Bu yönetmelik hükümlerine göre, alım satım işlemlerinde emlakçı hizmet bedeli, satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. Kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.

Emlakçı kira komisyonu hesaplama

Emlakçı kira komisyonu hesaplama genellikle bir aylık kira bedeli üzerinden yapılır. Öncelikle, gayrimenkulün kira bedeli belirlenir. Ardından, emlakçı komisyon oranı belirlenir. Genellikle emlakçı komisyonu bir aylık kira bedeli üzerinden hesaplanır, ancak bu oran gayrimenkulün bulunduğu yer ve piyasa koşullarına göre değişebilir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Hesaplama araçları geliştiren ve sürekli kendisini ilerleten bir yazılım uzmanıdır. Teknoloji dünyasında kullanıcılar için işlerini kolaylaştıran yenilikçi çözümler üretmeye odaklanmaktadır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir