1. Anasayfa
 2. Sınav

DUS Puan Hesaplama

DUS puan hesaplama, adayların Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'ndaki Temel ve Klinik Bilimler Testlerinde elde ettikleri doğru ve yanlış net sayılarına dayalı olarak puanlarını hesaplayan bir araçtır.


0

DUS puanı, Diş Hekimliği Fakültelerinde uzmanlık eğitimi almak isteyen adayların Temel ve Klinik Bilimler Testleri’nden elde ettikleri net sayılarla belirlenen bir yerleştirme puanıdır.


DUS nedir?

DUS, Diş Hekimliği Fakülteleri’nde uzmanlık eğitimi almak isteyen adayların girmesi gereken Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın kısaltmasıdır.

DUS Puan Hesaplama
DUS Puan Hesaplama

DUS puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan; DUS puan hesaplama, testlerde elde edilen net sayıları ve özel formüller kullanılarak belirlenen puanlar, adayların uzmanlık eğitimi yerleştirme sürecinde temel değerlendirme kriterleridir.

DUS sınavında netler nasıl hesaplanır?

Her test bölümündeki net sayıları belirlemek için, doğru cevaplanan soruların sayısından yanlış cevaplanan soruların 1/4’ü çıkarılarak hesaplanmaktadır.

Örneğin, bir aday Temel Bilimler Testinde 30 soruya doğru cevap vermiş ve 10 soruyu yanlış yapmışsa, net sayısı şu şekilde hesaplanır:

Net Sayısı = Doğru Sayısı −Yanlış Sayısı / 4

Net Sayısı = 30 −10 / 4 = 30−2.5 =27.5

Bu adayın Temel Bilimler Testindeki net sayısı 27.5 olacaktır. Bu hesaplamaların ardından Klinik Bilimler Testi için benzer bir işlem uygulanarak toplam net sayısı elde edilir.

Testler kaç sorudan oluşur?

DUS Sınavı, Türkiye genelinde Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenir.

Sınav ÖzellikleriDeğer
Soru Toplamı120
Temel Bilimler Testi Soru Sayısı40
Klinik Bilimler Testi Soru Sayısı80
Yerleştirme ŞehirleriAnkara, İstanbul, İzmir
Sınav Başlangıç Saati09:30
Toplam Sınav Süresi150 dakika (2,5 saat)
DUS puan hesaplama

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın temel özelliklerini özgün bir şekilde listeleyerek sunmaktadır.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir