1. Anasayfa
 2. Muhasebe

Doktora Borçlanması Hesaplama

Doktora borçlanması hesaplama, doktora eğitimi sırasında sigortalı olmaksızın geçirilen sürelerin, emeklilik hizmeti hesaplarına dahil edilmesi için gerekli sosyal güvenlik primlerinin miktarını belirleme sürecidir.


0

Doktora borçlanması, bazı ülkelerde veya sistemlerde doktora öğrenimi süresince sigortalı olmaksızın geçirilen dönemlerin, sosyal güvenlik primlerini ödeyerek emeklilik haklarını korumak veya emekli maaşı almak isteyen bireyler tarafından borçlanılmasını ifade eder.


Doktora borçlanması nedir?

Doktora borçlanması, sigortalı olmaksızın geçirilen doktora öğrenimi sürelerinin, emeklilik hizmeti hesaplarına dahil edilmesi amacıyla sosyal güvenlik primlerini ödeme ve bu süreleri emeklilik hizmeti olarak tanıtma işlemidir.

doktora borçlanması hesaplama
doktora borçlanması hesaplama

Doktora borçlanması hesaplama

Muhasebe hesaplama araçları içerisinde yer alan; Doktora borçlanması hesaplaması, sigortalıların veya hak sahiplerinin belirledikleri günlük kazanç aralığı içinde, geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında yer alan yüzde 32’lik oran üzerinden gerçekleştirilen bir işlemdir, bu sayede borçlanılmak istenen dönemdeki prim miktarı belirlenir.

Doktora borçlanması nasıl yapılır?

Doktora borçlanması için, sigortalı olmaksızın geçirilen doktora veya uzmanlık öğrenim sürelerinin ilgili kurumca onaylanması ve eğitim kurumundan alınan Doktora Borçlanma Belgesi’nin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Merkezi’ne teslim edilerek ödeme yapılması gerekmektedir.

Primler ne zaman ödenmeli?

SGK tarafından hesaplanan prim borcunun bir ay içerisinde ödenmesi gerektiği, bu sürenin aşıldığı durumda ise yeniden başvuru ile herhangi bir cezai şartın olmadığı ve ödenmeyen primler nedeniyle oluşan sürelerin hizmetten sayılmadığı belirtilmektedir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Muhasebe ve finans alanında zengin deneyime sahip bir muhasebe uzmanıdır. Mali raporlama, vergi stratejileri ve insan kaynakları analizi konularında uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir