1. Anasayfa
 2. Muhasebe

Doğum İzni Parası Hesaplama

Doğum izni parası hesaplama, bir çalışanın doğum izni boyunca alacağı ücreti belirlemek için kullanılan yardımcı bir araçtır.


0

Doğum izni parası, annenin doğum izni sırasında çalışmadığı dönemde alabileceği devlet tarafından sağlanan bir tür ödemedir.


Doğum izni nedir?

Doğum izni, bir çalışanın doğum yapması durumunda, yasal olarak tanınan ve işverenin izin verdiği süre boyunca çalışmaktan muaf olma hakkıdır.

doğum izni parası hesaplama
doğum izni parası hesaplama

Bu izin, annenin ve çocuğun bakımı için gerekli zamanı sağlamak amacıyla düzenlenir.

Doğum izni parası hesaplama

Muhasebe hesaplama araçları içerisinde yer alan; Doğum izni parası hesap işlemi, çalışanların doğum izni süresince alabilecekleri ödeneği belirlemeye yönelik çevrimiçi bir hesaplama aracıdır.

Doğum izni ücreti ne kadar?

Doğum izni süresince ödenecek tutarın hesaplanmasında, annenin iş göremezliği başlamadan önceki son on iki ayda elde ettiği toplam prime esas kazançlar, bu kazançlara esas prim ödeme gün sayısına bölünerek belirlenir. Fakat son bir yıl içinde 180 günden az kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olanlar için günlük ödenek, iş göremezlik başlangıcındaki günlük prime esas kazanç alt sınırının iki katını geçemez. Böylece hesaplanan günlük doğum izni ücreti, izin süresiyle çarpılarak annenin alacağı toplam doğum izni ücreti ortaya çıkar.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Muhasebe ve finans alanında zengin deneyime sahip bir muhasebe uzmanıdır. Mali raporlama, vergi stratejileri ve insan kaynakları analizi konularında uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir