1. Anasayfa
 2. Muhasebe

Doğum İzni Hesaplama

Doğum izni nedir, doğum izni hesaplama, doğum izni kaç gün? Hepsi hesaplama aracımızda.


0

Doğum izni, bir annenin yeni doğmuş bir çocuğu bakmak ve düşük yapmak için işten izin almasına olanak tanıyan yasal bir haktır.


Doğum izni nedir?

Doğum izni, bir çalışanın doğum yapması durumunda, yasal olarak işten ayrılma hakkı veren bir tür izindir. Bu izin, çalışanın anne ya da baba olarak yeni doğan bir çocuğunun bakımıyla ilgilenmesine ve aileye uyum sağlamasına olanak tanır.

doğum izni hesaplama
doğum izni hesaplama

Doğum izni hesaplama

Doğum izni hesap işlemi, doğum yapacak çalışanların doğum iznini hesaplamak için kullanabilecekleri çevrim içi hesaplama aracıdır.

İş Kanunu Md. 55/B’ye göre, gebe olan bir çalışanın doğum öncesi ve sonrası çalıştırılmadığı süreler, gerçek çalışmış gibi hesaplanacak ve yıllık izin süreleri buna göre belirlenecektir. Bu düzenlemeye göre, çalışanın doğum izni süreleri, çalışmadığı günlerin yıllık izin süresi hesaplamalarında dikkate alınmasıyla belirlenecektir. Bu sayede, çalışanın işten uzak kaldığı doğum izni dönemi, yıllık izin haklarına dahil edilecektir.

Doğum izni kaç gün?

Muhasebe hesaplama araçları içerisinde yer alan; Doğum izni hesaplama,  kadın çalışanlar için doğum izni düzenlemelerine göre, normal doğumlarda doğum öncesi izin süresi 56 gün (8 hafta) ve doğum sonrası izin süresi de 56 gün (8 hafta) olarak toplamda 112 gün (16 hafta) olarak uygulanır. Ancak, çoğul gebeliklerde (örn. ikiz, üçüz vb.) doğum öncesi izin süresine iki hafta eklenerek toplam izin süresi 126 gün (18 hafta) olarak belirlenir. Bu şekilde, çalışanların durumlarına göre farklı izin süreleri sağlanmış olur.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Muhasebe ve finans alanında zengin deneyime sahip bir muhasebe uzmanıdır. Mali raporlama, vergi stratejileri ve insan kaynakları analizi konularında uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.