1. Anasayfa
 2. Muhasebe

Diğer Emeklilik Borçlanması Hesaplama

Diğer emeklilik borçlanması hesaplama, bireylerin emeklilikleri için önceki sigorta dönemlerini emeklilik haklarını hesaplamalarına yardımcı olan bir online araçtır.


0

Emeklilik borçlanması, bireylerin geçmiş çalışma sürelerini emeklilik hizmet sürelerine ekleyerek emeklilik prim avantajına olanak tanıyan bir işlemdir.


Diğer emeklilik borçlanması nedir?

Stajyer avukatlık, fahri asistanlık, askerlik, yurt dışı görev, doğum gibi SGK emeklilik borçlanmalarının dışında kalan diğer çeşitleri içeren bir türdür.

diğer emeklilik borçlanması hesaplama
diğer emeklilik borçlanması hesaplama

Diğer emeklilik borçlanması hesaplama

Muhasebe hesaplama araçları içerisinde yer alan; Diğer emeklilik borçlanma hesaplama, sigortalıların veya hak sahiplerinin belirledikleri günlük kazanç aralığı içinde, geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında yer alan yüzde 32’lik oran üzerinden hesaplanan bir süreçtir; bu sayede borçlanılmak istenen dönemdeki prim miktarı belirlenir.

Diğer emeklilik borçlanması primi ne zaman ödenmelidir?

SGK tarafından belirlenen prim borcu, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmelidir; ödenmeyen durumlar için yeniden başvuru yapılabilir ve cezai bir yaptırım uygulanmaz, ancak ödenmeyen prim süreleri hizmet olarak kabul edilmez.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Muhasebe ve finans alanında zengin deneyime sahip bir muhasebe uzmanıdır. Mali raporlama, vergi stratejileri ve insan kaynakları analizi konularında uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir