1. Anasayfa
 2. Sınav

DİB MBSTS Puan Hesaplama

DİB MBSTS Puan Hesaplama, Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı'nın (MBSTS) sonuçlarını hesaplamak için kullanılan araçtır.


0

DİB MBSTS, Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nın kısaltmasıdır.


DİB MBSTS nedir?

DİB MBSTS (Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı), Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ve ilahiyat alanında görev alacak personelin mesleki bilgilerini değerlendirmek amacıyla yapılan bir sınavdır.

DİB MBSTS Puan Hesaplama
DİB MBSTS Puan Hesaplama

DİB MBSTS sınavında kaç soru sorulur?

DİB MBSTS (Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı), adaylara yönelik düzenlenen bir sınav olup, bu sınavda toplamda 60 adet çoktan seçmeli soru bulunmaktadır.

DİB MBSTS sınavında hangi konulardan soru yer alır?

DİB MBSTS (Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) konusunda, sınavda yer alan konulara göre soru dağılımını içeren tabloyu aşağıda bulabilirsiniz:

KonuSoru Sayısı
Fıkıh ve İlmihal20
Akaid ve Kelam8
Siyer ve İslam Tarihi8
Hadis7
Tefsir6
Dinler ve Mezhepler6
Kur’an Bilgisi5
DİB MBSTS soru konuları

DİB MBSTS puan hesaplama

Sınav hesaplama araçları içerisinde yer alan; DİB MBSTS puan hesaplama adayların sınav performansını yansıtan özel bir hesaplama sürecidir. DİB MBSTS puanı, özel formüller ve önceki sınavlara ait istatistiksel verilerin kullanılmasıyla belirlenir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir