Değerli Konut Vergisi Hesaplama

Değerli Konut Vergisi Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Değerli konut vergisi nedir?

Seğerli Konut Vergisi, 2019 yılında yürürlüğe giren bir vergi türüdür. Bu vergi, belli bir değer kriterini aşan konutlardan tahsil edilir.

Değerli Konut Vergisi Hesaplama
Değerli Konut Vergisi Hesaplama

Değerli konut vergisi hesaplama

Vergi hesaplama araçları içerisinde yer alan; Değerli konut vergisi hesaplama, devlet tarafından belirlenen değer üzerinden farklı oranlar kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu oranlar, konutun değerine bağlı olarak vergilendirme işlemlerinde değişkenlik gösterir

Değerli konutun değeri nasıl belirlenir?

  1. Konut değerleri, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan değerlendirme sonucunda belirlenir. Bu değerlendirmeler internet sitesinde ilan edilir ve ilgililere tebliğ edilir.
  2. Mükellefler, taşınmazın değerine itiraz etme hakkına sahiptir. Taşınmazın değerine ilişkin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde yapılan itirazlar, 15 gün içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır. Kesinleşen değer ilan edilerek ilgililere tebliğ edilir.
  3. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş bir değer bulunmaması durumunda, vergilendirme işlemi bina vergi değeri esas alınarak gerçekleştirilir.

Değerli konut vergisi ne zaman ödenir?

Değerli konut vergisi, her yılın Şubat ve Ağustos aylarının sonuna kadar, mükellefler tarafından iki eşit taksitte ödenir. Vergi ödemeleri, ilgili yılın Şubat ayı sonuna kadar ilk taksiti ve Ağustos ayı sonuna kadar ikinci taksiti içermek üzere düzenlenir.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın