Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Metabolizma nedir?

Metabolizma, bir organizmanın (örneğin insan veya başka bir canlının) yaşaması ve enerji sağlaması için gerçekleştirdiği tüm kimyasal süreçlerin toplamıdır. Metabolizma, vücutta besinlerin parçalanması, enerji üretimi, büyüme ve hücre yenilenmesi gibi bir dizi temel işlevi içerir.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama
Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Bazal metabolizma hızı nedir?

Bazal metabolizma hızı (BMH), vücudun dinlenme durumunda ihtiyaç duyduğu enerji miktarını ifade eder. Bu, vücut fonksiyonlarının devamı, organların çalışması, hücre yenilenmesi, hormonal aktivite ve benzeri temel işlevler için gereken enerji miktarını ifade eder.

Bazal metabolizma hızı hesaplama

Sağlık hesaplama  araçları içerisinde yer alan; (BMH) Bazal metabolizma hızı hesaplama aracı, belirli bir hesaplama yöntemi veya formül kullanarak vücudunuzun tahmini BMH değerini bulmanıza yardımcı olan bir araçtır. Hesaplama aracımız vücut ağırlığı, boy, yaş, cinsiyet  gibi değişkenleri girmenizi gerektirir.

Bazal metabolizma hızı hesaplama formülü

Bazal metabolizma hızını (BMH) hesaplamak için en yaygın olarak kullanılan formüllerden biri Harris-Benedict formülüdür. Bu formül, cinsiyet, ağırlık, boy ve yaş gibi faktörleri dikkate alarak tahmini bir BMH değeri verir.

İşte Harris-Benedict formülü iki farklı cinsiyet için:

  1. Erkekler için: BMH = 66.5 + (13.75 × ağırlık kg) + (5.003 × boy cm) – (6.755 × yaş)
  2. Kadınlar için: BMH = 655.1 + (9.563 × ağırlık kg) + (1.850 × boy cm) – (4.676 × yaş)

Bu formüllerde “ağırlık” kilogram cinsinden, “boy” santimetre cinsinden ve “yaş” yaşınızı ifade eder. Cinsiyete göre farklı katsayılar kullanılarak hesaplama yapılır çünkü cinsiyet, vücut bileşimi ve hormonal farklılıklar BMH üzerinde etkili olabilir.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın