1. Anasayfa
 2. Matematik

Arcsin Hesaplama

Arccos hesaplaması, bir açının kosinüs değerini temel alarak o açının özgün değerini hesaplamanıza yardımcı olan matematiksel bir yöntemdir.


0

Arcsin (sin^(-1)), bir açının sinüs fonksiyonunun tersini ifade eden matematiksel bir işlemdir ve bir açının derecesini veya radyanını hesaplamak için kullanılır.


Arcsin nedir?

Arcsin (veya arcsin), trigonometrik bir fonksiyondur ve sinüs fonksiyonunun tersini temsil eder. “Arcsin” terimi, “sinüsün tersi” anlamına gelir. Genellikle -1 ile 1 arasındaki değerler için tanımlanır.

arcsin hesaplama
arcsin hesaplama

Sinüs fonksiyonu, bir açının karşılık gelen dik üçgenin hipotenüsünü açıya bölerek elde edilir. Arcsin fonksiyonu ise verilen bir sinüs değerine karşılık gelen açıyı hesaplamak için kullanılır. Yani, arcsin(x) ifadesi, sin(a) = x eşitliğini sağlayan açı a’nın değerini bulmaya yarar.

Arcsin hesaplama nedir?

Matematik hesaplama araçları içerisinde yer alan; Arcsin hesaplama fonksiyonu, bir sinüs değeri verildiğinde karşılık gelen açıyı bulmak için kullanılır. Matematiksel olarak, arcsin(x) ifadesi, -1 ile 1 arasındaki bir x değeri için sin(a) = x denklemini çözmek anlamına gelir.

Ancak, arcsin hesaplarken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır:

 1. Arcsin fonksiyonu, genellikle radyan cinsinden sonuç verir. Eğer derece cinsinden sonuç isteniyorsa, radyan değeri 180/π ile çarpılır.
 2. Arcsin fonksiyonunun tanım kümesi -1 ile 1 arasında olduğundan, sadece bu aralıktaki değerler için arcsin hesaplanabilir. Bu aralık dışındaki değerler için tanımsız sonuçlar elde edilir.
 3. Arcsin fonksiyonunun sonucu genellikle birden fazla değere sahip olabilir. Çünkü aynı sinüs değeri farklı açılara karşılık gelebilir. Örneğin, sin(30°) = sin(150°) = 0.5 olduğu için, arcsin(0.5) hem 30° hem de 150°’ye karşılık gelir.

Arcsin nasıl hesaplanır?

Arcsin fonksiyonunun değerini hesaplamak için arcsin(0.6) değerini ele alalım.

 1. Başlamak için hesap makinenizi veya bir matematiksel hesaplama aracınızı açın.
 2. Arcsin fonksiyonunu kullanmak için genellikle “arcsin” veya “sin^(-1)” tuşuna basmanız gerekebilir. Bu tuşlar genellikle trigonometrik fonksiyonlar bölümünde bulunur.
 3. Hesaplama işlemine devam etmek için ardışık olarak şu adımları uygulayın:
  • İlk olarak, arcsin fonksiyonunu seçin.
  • Ardından, arcsin içine hesaplamak istediğiniz değeri (örneğin, 0.6) girin.
  • Son olarak, hesapla veya eşittir tuşuna basın.
 4. Hesap makinesi veya hesaplama aracı, arcsin(0.6) değerini hesaplayacak ve sonucu gösterecektir.

Sonuç: arcsin(0.6) hesaplaması sonucunda yaklaşık olarak 0.6435 radyan veya 36.87 derece elde edilir.

Unutmayın ki sonuç radyan cinsinden verilmiştir. Derece cinsinden sonuç isteniyorsa, radyan değeri 180/π ile çarpılmalıdır. Bu durumda, 0.6435 radyan ≈ 36.87 derece olacaktır.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Matematik alanında yetenekli ve tutkulu bir öğretmendir. Matematik eğitimine olan bağlılığı, öğrencilerinin matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmuştur.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.