1. Anasayfa
 2. Diğer

Araç Muayene Ücreti Hesaplama

Araç muayene ücreti hesaplama, aracın türü, yaş ve motor hacmi gibi etkenlere bağlı olarak belirlenen muayene ücretini hesaplamak amacıyla yapılan ücret hesaplamasıdır.


0

Araç muayene ücreti, belirli bir periyotta, genellikle yılda bir, aracın güvenlik ve emisyon standartlarına uygunluğunu kontrol etmek amacıyla yapılan zorunlu muayene işlemi için ödenen ücreti ifade eder.


Araç muayenesi nedir?

Araç muayenesi, motorlu taşıtların (otomobil, motosiklet, kamyon, vb.) güvenlik, emisyon ve diğer yasal standartlara uygunluğunu periyodik olarak kontrol etmek amacıyla yapılan zorunlu bir denetim sürecidir.

araç muayene ücreti hesaplama
araç muayene ücreti hesaplama

Araç muayene ücreti hesaplama?

Diğer hesaplama araçları içerisinde yer alan; Araç muayene ücreti hesaplama her yıl, devlet tarafından taşıt kategorilerine özel olarak belirlenen bir ücret tablosu mevcuttur. Son güncelleme tarihinden itibaren yapılan işlemlerde ise gecikme durumunda ek bir ücret ödenmektedir.

Araç muayene ücreti ne kadar?

Her yıl Aralık ayında, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelgeye göre tarife güncellenmektedir. Farklı araç sınıfları için belirlenen ücretlerin hesaplanmasında kullanabileceğiniz özel bir araç bulunmaktadır. Bu araç, belirtilmiş sınıflar dışındaki taşıtların ücretlendirme kategorilerini de bakanlık tarafından belirlenen esaslara göre sunmaktadır.

Araç muayene gecikme cezası ne kadar?

Gecikilen her ay için %5 oranında gecikme cezası eklenerek tahsilat gerçekleştirilir.

Kemal’in aracının yıllık muayene ücreti normalde 800 TL. Ancak, muayene tarihinden sonraki 20 gün içinde aracını muayeneye götürmediği için %5 gecikme cezası uygulanacak.

800 TL x %5 = 40 TL

Bu durumda, normal ücret olan 800 TL’ye 40 TL gecikme cezası eklenerek toplam ödeme 840 TL olacaktır. Yani, Kemal’in aracını muayeneye 20 gün geç götürmesi nedeniyle toplam ödemesi gereken miktar 840 TL olacaktır.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Hesaplama araçları geliştiren ve sürekli kendisini ilerleten bir yazılım uzmanıdır. Teknoloji dünyasında kullanıcılar için işlerini kolaylaştıran yenilikçi çözümler üretmeye odaklanmaktadır.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir