Arabuluculuk Ücreti Hesaplama

Arabuluculuk Ücreti Hesaplama Aracı’nı kendi web sitenize eklemek ister misiniz?
Sitene Ekle
Paylaş
Hata Bildir

Arabuluculuk nedir?

Arabuluculuk, iki veya daha fazla taraf arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için tarafsız bir üçüncü kişinin, yani arabulucunun yardımını kullanma sürecidir. Arabulucu, tarafları bir araya getirir, iletişimi kolaylaştırır ve anlaşmazlığı çözmek için taraflara rehberlik eder.

Arabuluculuk ücreti nedir?

Arabuluculuk ücreti, bir arabulucunun anlaşmazlık sürecinde sunduğu hizmetlere karşılık olarak talep ettiği ücreti ifade eder. Bu ücret, arabuluculuk sürecinin karmaşıklığı, süreçte harcanan zaman, arabulucunun deneyimi ve uzmanlığı gibi seçeneklere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Arabuluculuk ücreti hesaplama

Hukuk hesaplama araçları içerisinde yer alan; Arabuluculuk ücreti hesaplama, her yıl Resmi Gazete’de duyurulan ve güncellenen Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi’ne uygun olarak hesaplanır. Bu tarife, arabulucuların sunduğu hizmetlere karşılık alabilecekleri ücretleri düzenler ve genellikle çeşitli parametreleri içerir.

Arabuluculuk ücretini kim öder?

Taraflar arasında anlaşma sağlanmamışsa veya aksi bir anlaşma yapılmamışsa, arabuluculuk ücreti taraflar arasında eşit olarak bölüşülür.

Arabuluculuk faaliyeti birden çok arabulucu tarafından yürütülüyorsa, her bir arabulucuya tarifede belirtilen ücret ayrı ayrı ödenir.

Arabuluculuk faaliyeti birden çok arabulucu tarafından yürütülüyorsa, bu tarifede belirtilen orandaki ücret, her bir arabulucuya eşit olarak bölünerek ödenir.

  • pinterest
  • whatsapp
  • faacebook

Bir yanıt yazın