1. Anasayfa
 2. Hukuk

Arabuluculuk Ücreti Hesaplama

Arabuluculuk ücreti hesaplama, taraflar arasındaki anlaşmazlıkları çözmek amacıyla talep edeceği ücreti hesaplayan online araçtır.


0

Arabuluculuk ücreti, taraflar arasında anlaşmazlıkları çözmek için bir arabulucunun sunduğu hizmete karşılık olarak alınan ücrettir.


Arabuluculuk nedir?

Arabuluculuk, iki veya daha fazla taraf arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için tarafsız bir üçüncü kişinin, yani arabulucunun yardımını kullanma sürecidir. Arabulucu, tarafları bir araya getirir, iletişimi kolaylaştırır ve anlaşmazlığı çözmek için taraflara rehberlik eder.

Arabuluculuk ücreti hesaplama
Arabuluculuk ücreti hesaplama

Arabuluculuk ücreti nedir?

Arabuluculuk ücreti, bir arabulucunun anlaşmazlık sürecinde sunduğu hizmetlere karşılık olarak talep ettiği ücreti ifade eder. Bu ücret, arabuluculuk sürecinin karmaşıklığı, süreçte harcanan zaman, arabulucunun deneyimi ve uzmanlığı gibi seçeneklere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Arabuluculuk ücreti hesaplama

Hukuk hesaplama araçları içerisinde yer alan; Arabuluculuk ücreti hesaplama, her yıl Resmi Gazete’de duyurulan ve güncellenen Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi’ne uygun olarak hesaplanır. Bu tarife, arabulucuların sunduğu hizmetlere karşılık alabilecekleri ücretleri düzenler ve genellikle çeşitli parametreleri içerir.

Arabuluculuk ücretini kim öder?

Taraflar arasında anlaşma sağlanmamışsa veya aksi bir anlaşma yapılmamışsa, arabuluculuk ücreti taraflar arasında eşit olarak bölüşülür.

Arabuluculuk faaliyeti birden çok arabulucu tarafından yürütülüyorsa, her bir arabulucuya tarifede belirtilen ücret ayrı ayrı ödenir.

Arabuluculuk faaliyeti birden çok arabulucu tarafından yürütülüyorsa, bu tarifede belirtilen orandaki ücret, her bir arabulucuya eşit olarak bölünerek ödenir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Avukat ve insan hakları savunucusudur. Hukuk alanında uzmanlaşmış olan Pervan, özellikle avukatlık hesaplamaları konusunda derin bir uzmanlığa sahiptir.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir