1. Anasayfa
 2. Sınav

ALES Puan Hesaplama

ALES puan hesaplama, adayların lisansüstü başvuruları için puanlarını hesaplamada kullanılan online hesaplama aracıdır.


0

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), yüksek lisans ve doktora programlarına giriş için yapılan standart bir sınavdır.


ALES nedir?

ALES, yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılan, öğretim kadrolarına atamalarda ve lisansüstü eğitimde değerlendirme amacıyla yapılan bir sınavdır. Bu sınav, yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı seçiminde ve lisansüstü programlara kabul süreçlerinde kullanılmaktadır.

ALES Puan Hesaplama
ALES Puan Hesaplama

ALES sınavı kaç sorudan oluşur?

İki bölümden oluşan sınavda, sayısal ve sözel olmak üzere toplam 100 soru bulunmaktadır, her bölümde 50 soru yer almaktadır.

ALES sınavı ne zaman yapılır?

Her yıl üç defa gerçekleştirilen bu sınavlar, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenir ve adaylar tercih ettikleri dönemdeki oturuma katılabilir. Bu sınavlar her zaman pazar günleri gerçekleştirilir.

ALES puan hesaplama

Eğitim hesaplama araçları içerisinde yer alan; ALES puan hesap işlemi, adayın net sayılarına dayalı olarak özel formüller ve geçmiş yıllara ait istatistiksel bilgiler ile hesaplanır. Sınavda, her 4 yanlış cevap 1 doğruyu düşürmektedir.

Bu Hesaplama Aracını Beğendiniz mi?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz

Sınav hazırlık ve test stratejileri konusundaki uzmanlığı ile tanınan bir eğitim danışmanıdır. Sınav kaygısıyla başa çıkmak, etkili çalışma yöntemleri geliştirmek ve sınavlarda başarı sağlamak için öğrencilere rehberlik etmektedir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir